Лесно, стъпка по стъпка ръководство „как се прави блог“ за по-малко от 20 минути. Обновено на 18 Януари, 2019
Знам, че стартирането на блог може да бъде малко объркващо. Когато създадох първия си блог преди 5 години не знаех абсолютно нищо за блоговете или за блогърството.
Търсих из Google за помощ, но всички ръководства бяха или за хора с технически познания или твърде трудни за следване.
Точно поради тази причина написах това ръководство „как се прави блог“, за да ви покажа как да си направим собствен блог – бързо и лесно. В момента управлявам около 20 различни блога,като някой от тях са с над 200,000 посетителя. Реших да напиша това ръководство, за да помогна на вас – начинаещите (какъвто някога и аз бях) да си направите блог с помощта на това супер лесно ръководство, което бих желал да имам когато стартирах своя първи блог.
В това ръководство ще ви покажа как се прави блог, включващо:
Turbigo of the new capital of bodybuilding in the memory of pino sporchia mesterolone online download bodybuilding book pdf free english.
- Как да намерим правилната блог тема, по която да пишем (В случай, че все още нямате такава)
- Как да си направим блог на наш собствен домейн (пример VashiqtSait.com)
- Избиране на блог тема (с дизайн, който наистина ще ви хареса…)
- Получаване на повече посетители и няколко начина да си докарате допълнителни приходи с помощта на вашият блог
Едно последно нещо …
Ако някога се затрудните докато се учите как се прави блог – тук съм да помогна, пишете ми като използвате формата за контакт.
Ако все още се чудите дали да стартирате вашият първи блог, ви предлагам да прочете статията, която съм написал “10 причини да създадете ваш собствен блог.”
Стъпка 1: Изберете блог тема
За какво трябва да пиша?
Преди да преминем към най-същественото, а именно как да си направим блог трябва да се запитате за какво искате да пишете. За да ви помогна да разберете това, запитайте се няколко въпроса:
1. Защо искате да създавате блогове?
Каква е вашата цел– печелене на пари? Да покажете експертните си познания? Споделяне на житейския си опит? За каквото и да пишете трябва да се изравнява с вашата поставена цел.
Когато направих първи си блог, исках само да пиша за смартфоните и техническите джаджи, и може би да направя някакви пари докато пиша за тях, така че започнах от там.
2. Какво ме влече?
Трябва да ОБИЧАШ това, за което ще пишеш или рискуваш да се „опариш“. Опитай да избереш теми, за които наистина ти харесва да говориш. Блогърството никога не трябва да го чувствате като товар. Вашите посетители ще разберат ако не ви пука за темата, по която пишете.
3. В какво съм експерт?
Знаете изключително много за конкретна област? Били сте в дадена индустрия твърде дълго време? Шансовете са, че ако имате много познания за споделяне, другите ще ги намерят за интересни.
Най-важното нещо – не се чудете, а просто направете вашият блог!
Част от приключението на блогърството е, че не е нужно да сте измисли всичко. Ако сте „заседнали“ и не знаете за какво да пишете, просто започнете да пишете за вашите хобита или ежедневието си и вие скоро ще откриете това, за което обичате да пишете за най-много.
Послепис: Ако вече знаете вашата блог ниша или тема, можете да пропуснете тази стъпка и преминете към Стъпка 2.
Шшшт.. Имате ли нужда от няколко идеи за тема, по която да пишете? Натиснете тук (разширява се – няма да напуснете тази страница)
1. Лични блогове – Споделянето на вашите истории е голям начин да повлияете на другите хора – няма друг „ти“! Споделете вашите мисли, мнения, идеи, или се възползвайте от възможността да помогнете на другите (както правя аз в тази статия)
2. Лайфстайл / Модни блогове – Интересувате се от дрехи, обувки и аксесоари? Добри новини – Много хора се интересуват от тях също като вас, по целия свят! Пишейки за тенденции, дизайнери, събития и още много други неща може да ви донесе доста добър трафик.
3. Хранителни блогове – Никога не съм виждал по-голям интерес в нещата, които ядем! От диетични сайтове към блогове за рецепта, виждам тонове фотографско–богати, наистина интересни хранителни блогове. Ако сте добри в кухнята, може да помислите да започване от там.
4. Музикални блогове – Имате любима група – или 200 любими групи? Независимо дали обичате рок енд рол или сте фен на различен вид музика, давайки своята оценка за албуми, концерти или просто да пишете за музикалната сцена като цяло е популярно нещо, което да правите точно сега.
5. Блогове за пътуване – Не знам един човек, който не иска да пътува по света и да пише за страхотните неща, които е видял. Снимайте снимки, покажете дестинации и споделяйте луди приключения, които сте преживяли по пътя.
Стъпка 2: Намиране на правилната платформа
Преди да започнеш ръководството „как се прави блог“ и да направиш твоя нов собствен блог, трябва да избереш платформа, която ще използваш.
Какво е “платформа”?
Създаването на блог беше доста сложно преди.Трябваше да знаете HTML (код), CSS(код), и нуждата да имате техническия познания.
Благодарение на платформите, нищо от това вече не е нужно. „Платформа“ е всъщност системата, която прави добавянето и редактирането на съдържанието на вашия сайт изключително лесно и без нуждата от технически познания.
Използването на платформа като WordPress е толкова лесно, колкото използването на Microsoft Word!
Коя платформа е най-използваната?
Повечето блогове в интернет са направени с WordPress – всъщност, WordPress е използван от над 60 милиона потребители по света и е използван от много популярни блогове.
Опитал съм дузина от различни платформи, и…
Силно ви препоръчвам да използвате WordPress за вашият блог. Ето защо:
- Най-лесната платформа за използване
- Може да разбирате от хиляди различни и уникални теми
- Можете да категоризирате вашите блог публикации и да се създадете потребителски менюта, без да имате нужда от технически познания
- Има невероятно много плъгини, които може да инсталирате с един клик, които добавят функции, като абонамент за бюлетини, фото галерии и още много други
- Когато имате нужда от помощ, има огромна общност от блогъри и разработчиците на WordPress, които са повече от щастливи да помогнат
Защо ръководството „Как се прави блог“ не препоръчва използването на свободна платформа, като Tumblr?
Не искам да навлизам в твърде много детайли в момента, но ако сте сериозни за блогърството и сте решили да сте блогър за повече от 2-3 месеца, силно препоръчително е да използвате самостоятелен хостинг за вашия блог.
По този начин вие няма да имате никакви ограничения, свързани с вашето блог съдържание, изображения и видеоклипове. Вашият блог ще изглежда по-професионален, по-добре изглеждащ и ще има тонове безплатни функции, които ще можете да добавите по-късно. Плюс това, вие действително притежавате блог.
Въпреки това, ако не планирате да сте блогър за повече от един месец, безплатен вариант може да има смисъл.
Защо безплатните блог платформи, всъщност НЕ СА БЕЗПЛАТНИ. (разширява се – няма да напуснете тази страница)
Има някои сериозни недостатъци при „безплатните“ сайтове (Tumblr и Blogspot), които повечето хора не осъзнават:
- Сайта ще бъде много по-трудно откриваем за другите хора – Вместо да изберете самостоятелно домейн име (Вашия уеб адрес), вие трябва да използвате поддомейн.Пример: Името на моя сайт е kakdasinapravimsait.com – но ако бях построил моя сайт с помощта на Blogger, той щеше да бъде kakdasinapravimsait.blogger.com. Доста по-трудно е за откриване от другите хора, не мислите ли?
- Сайта ви няма да изглежда професионален– Ако целта ви е да се появите в пресата, да направите пари или да станете известен блогър, ще бъде много по-трудно на платформа, която изглежда евтина и отдадена под наем.Ще имате много по-малко дизайни, от които да избирате – Вие не бихте искате един скучен и зле изглеждащ дизайн – или искате? WordPress има ХИЛЯДИ различни шаблони, създадени от общността – другите сайтове имат само няколко десетки.
- Искате ли да добавите нови функции? Твърде лошо! – Ако някога искате да добавите фото галерия, да инсталирате форум или дори само спам филтър, вие няма да имате този късмет – но WordPress има хиляди плъгини, от които може да избирате.
И може би най-важното …
- Нямате контрол над вашият собствен блог– Когато вашият блог се хоства на сайта на някой друг, те го притежават – не вие. Ако решат, че вашият блог нарушава някое от техните правила, те могат да го премахнат без никакво предупреждение, което изпраща всичкия ви упорит труд на вятъра.
“Но аз нямам бюджет!”
Разбирам – и аз бях на вашето място. Ако наистина не разполагате с € 5 – 6 евро месечно, които да заделите за вашия блог (и това е наистина всичко необходимо!), започвайки с безплатна опция може да има смисъл.
Но ако имате някакви планове за вашият блог – да се разрасне и да стане по-популярен, да спечелите пари през него, да се сдобиете с хостинг и домейн е единственият начин.
Колко ще ми струва всичко за да стартирам WordPress блог на мой собствен домейн?
Разходите са доста малко! Всичко, което ви трябва е…
- Домейн име (уеб адрес) –Следвайки инструкциите на това ръковдство, домейн името е напълно безплатно.
- Хостинг (свързва вашия блог с интернет) – около $ 2 – 3 на месец.
Това е – по-малко от цена на билет за кино, а вие ще може да използвате най-добрата платформа на ваш собствен домейн.
Какво ще стане ако реша, че не искам да съм блогър повече?
Ако решите че блогърството не е за вас, може да се откажете по всяко време. Хостинг фирмата предлага 30 дневен период, в който ако се откажете може да вземете вашите пари обратно.
Нямам домейн или хостинг, все още. Какво следва?
В стъпка 3, ще ви покажа всичко, от което имате нужда за да стартирате вашият собствен блог и той да бъде видим за посетителите от целия свят.
Стъпка 3: Настройване на вашият Домейн, Хостинг и Как се прави блог
Как да избера най доброто домейн име?
Моят съвет? Бъдете креативни – но не твърде много. Уверете се, че името на домейна е …
- Подходящо – Изберете домейн име, което рефлектира на вашият стил,поведение и намерение. Може дори да започнете с вашето име, като IvaTochkova.com
- Запомнящо се – Никой няма да запомни домейн име като “www.vsi4ko-za-sportinite-koli-sait.com”, но нещо като “koli.com” ще се запамети в техните глави.
- Уникално – Подобно име на вече съществуващо друго такова не е начинът, по който бихте искали да започнете вашият блог.
Предпочитам да избирам домейн имена, които завършват на .com, .net или .org, но понякога най-добрите домейн имена са вече заети.
Откъде трябва да се сдобия с домейн и хостинг?
Използвал съм много различни хостинг компании. Някой бяха добри, други… казано честно, ужасни.
Понастоящем, използвам www.Ipage.com за всички мои блогове и ги препоръчвам на всеки нов блогър, на който съм помогнал. Препоръчвам ги и на вас.
* Поради причината, че използвам Ipage и намирам хостинга им за страхотен, всички линкове към Ipage на сайта са партньорски . Това ще рече, че за всяка покупка аз ще получа комисионна, а Вие по-ниска цена. По този начин успявам да поддържам www.kakdasinapravimsait.com актуален, както и да качвам нови видео уроци, статии и други материали.
Защо Ipage?
- Доста евтини цени – Предлагат уникално качество на изключително евтини цени – в сравнение с конкуренцията ($2.99 на месец)
- Лесно настройване – Инсталирането на WordPress в Ipage е изключително лесно
- Бърз сайт – Другите хостинг фирми, зареждат вашият сайт многоооо бавно. Никога съм нямал такива проблеми с Ipage
- Денонощна поддръжка – Ако нещо се случи, имат много добра поддръжка за своите клиенти през телефон,имейл или чат през техния сайт.
Цялостното изграждане на вашият блог ще струва не повече от 43.06 $(72 лева) използвайки някой от промоционалните линкове на сайта, които Ipage предоставиха специално за Вас – читателите на www.kakdasinapravimsait.com.
По-късно в това ръководство „Как се прави блог“, ще ви покажа начина, по който автоматично се инсталира WordPress блог чрез Ipage – всичко това с помощта на 1 клик. В случай, че решите да използвате друга хостинг фирма съм показал как може да инсталирате WordPress блог ръчно.
Как да инсталирам WordPress?
След като сте се сдобили с хостинг и домейн(Ако все още не сте го направили – Опция #1 показва как може да направите това), имате две опции за инсталиране на вашият блог на ваш собствен домейн
А) С “Инсталация чрез 1 клик” (Ipage използва този начин – толкова е лесен)
Б) Ръчно (Доста голям брой *най-често* некачествени хостинг фирми използват този начин)
Начинът с инсталацията чрез 1 клик е доста по-добър за начинаещите и тези създаващо своя първи блог. Ако имате добри технически познания или сте някой, който се занимава с компютърна техника можете и да погледнете ръчният начин. Независимо от начина, който изберете – вашият блог ще се появи в интернет доста бързо.
Опция #1: Настройте вашият WordPress блог използвайки хостинг фирмата Ipage
Кликнете, за да продължите да четете … (разширява се – няма да напуснете тази страница)
1. Настройте вашият WordPress сайт използвайки хостинг фирмата Ipage
Нека първо отидем към сайта на хостинг фирмата, а именно www.Ipage.com.
Запомни: Кликайки линка по-горе ти гарантира най-евтини цени.
„Бисквитките“ и Вашият избор
В допълнение към „бисквитките“, които са необходими за функционирането на техният уебсайт, Ipage също така използват „бисквитки“ с цел да осигурят по-добро обслужване и да подобрят вашето браузване. За да приемете използването на „бисквитки“ и да продължите към сайта, кликнете върху „Agree and Proceed“.
След това натиснете бутона “Get Started Now”, за да преминете към следващата стъпка, а именно избора на домейн име.
2. Изберете вашето желано домейн име и проверете дали е свободно.
Ако нямате домейн име все още, тук е мястото да си създадете. Напишете вашият избор, кликнете върху „Search“ и Ipage ще ви информира дали желаното домейн име е свободно (и ще ви даде други опции в случай, че е заето).
В случай, че домейн името е свободно ще изпише „Nice your domain name is available“, а в случай, че е заето съобщението ще е „Sorry, this name is taken.“
Ако имате домейн име, ще имате избора да прехвърлите или да смените name сървърите на вашето домейн име, като по този начин да го насочите към Ipage. Въведете вашето домейн име и когато ви изпише, че то е заето, кликнете „+“ срещу него.
Натиснете бутона „Next, choose my term“ след като сте готови.
3. Изберете срок на вашият хостинг
Препоръчвам Ви да закупите хостинг в период от 2-3 години, за да можете да се възползвате по-дълго от промоцията. Разбира се ако не разполагате с нужните средства или желаете да изпробвате дали нещата ще потръгнат Ви съветвам да закупите хостинг само за 1 година.
След, като изберете периода, за който желаете да закупите хостинг натиснете „Next, customize my plan“
4. Персонализирайте своя план
„Domain Privacy“ (Защита на личните данни) не е от особено значение, но ако не искате вашето име или телефонен номер, да се споделят публично в WHOIS базата данни (една голяма база данни, до която от всяка хостинг фирма се изисква да изпрати тази информация), поставете отметката в квадратчето и всичко ще бъде скрито (компанията ще скрие своите данни зад прокси, така че никой не може да види кой си).
Ipage ще ви предложи още няколко допълнителни услуги, от които може да имате или да нямате нужда.
А малко по надолу съм обяснил, с какво може да Ви помогне всяка една от тези услуги.
Website Security – Защитете уебсайта си от вируси, хакери и злонамерен софтуер. Както вече казах WordPress е достатъчно надежден и сигурен и поради тази причина Ви препоръчвам да премахнете отметката от тази услуга.
Site Backup & Restore – Наслаждавайте се на спокойствие, като данните на уебсайта Ви са удобно осигурени и защитени от ежедневните автоматични резервни копия. В случай, че нещо се случи с вашият сайт ще може да го възвърнете в състояние, в което сайта е бил в пълна изправност. Все пак backup копия, могат да се направят ръчно и не смятам, че има нужда да заплащате за тази услуга. Препоръчвам ви да премахнете отметката.
WordPress Optimization – Включва пакетът „всичко в едно“, който от своя страна включва теми и приставки, автоматично откриване и премахване на зловреден софтуер и персонализиран контролен панел. Също така ще бъдете подкрепени от елитен екип от WordPress Experts. Бих казал, че WordPress е достатъчно надежден и сигурен, а също така и изключително елементарен за работа. Това е услуга, от която няма да имате нужда.
SSL Certificate – SSL сертификата осигурява и защитава чувствителната информация на посетителите си. Имената, телефонните номера, паролите и други ще бъдат защитени от фишинг атаки срещу уебсайта Ви.
Платформата WordPress сама по себе си осигурява тази защита, но все пак това увеличава доверието на потребителя към вашият сайт. Преценете сами дали имате или нямате нужда от тази услуга.
G Suite from Google Cloud – Мощен пакет продукти, който да рационализира бизнеса ви: професионален имейл, онлайн хранилище, споделени календари, видеоконференции и др.
Ipage предлага повечето от тези неща, включени към хостинг услугата, която сте закупили и поради тази причина не смятам, че имате нужда от тази услуга.
Имайте предвид, че тези услуги ще ви струват допълнително. Ако не мислите, че имате нужда от тях – не ги използвайте.
След като сте готови – кликнете „Continue to payment“
5. Завършете поръчката
В тази стъпка трябва да попълните нужната информация за вас и информацията за вашата дебитна/кредитна карта или PayPal профил.
В това поле може да изберете дали да платите чрез кредтина/дебитна карта или да използвате вашият PayPal профил. Избора си остава ваш.
Когато сте готови кликнете върху „Purchase Now“(Закупете сега) и сте почти готови, като сте спестили доста време и пари.
Бъдете много внимателни, когато попълвате детайлите те трябва да бъдат верни за да може екипа по поддръжка да ги потвърди и да ви даде допълнителна помощ – ако се нуждаете от нея.
Няколко допълнителни настройки:
лед като сте кликнали върху бутона „“Purchase Now“ ще ви излезе страница, която да потвърди вашата покупка. На тази страница ще има нужда единствено да кликнете върху „Login to dashboard“ за да ви отведе към следващата страница, където ще може да зададете въпрос за сигурност.
На следващата страница, ще може да зададете въпрос за сигурност – „Set Security Question“.
Като за въпрос може да изберете всеки един от падащато меню. Лично аз избрах „What is your favorite movie?“, което се превежда, като „Кой е вашият любим филм“ и отговорих с моят любим филм, а именно Lord of the rings.
Въпроса за сигурност може да се смени по всяко едно време от вашият профил, затова не е нужно да го помните.
Полето Referral Information не е задължително и може да го оставите празно, но ако имате нужното време – може да попълните как сте чули за тях, а именно чрез – www.kakdasinapravimsait.com.
Когато сте готови кликнете върху „Save & Continue“, това ще ви отведе до контролният панел на Ipage.
Потвърждаване на домейн името:
Следващата стъпка е да отворите нов прозорец в бразуера (това може да направите като задържите заедно бутодните Ctrl + T) и да се навигирате към вашият email адрес, който сте попълнили при регистрация. Оставате контролният панел на Ipage да работи в друг прозорец, за момента няма да имаме нужда от него.
Във вашият email адрес, трябва да намерите съобщението със заглавие „Important: Please validate your domain name“, а вътре в съобщението да кликнете върху текстовият линк най-долу. Това ще ви отведе до страница, на която ще трябва да верифицирате вашата информация, като кликнете бутона „Verify information“.
След като кликнете върху бутона „Verify Infromation“ ще ви излезе следната страница, от която ще разберете, че вашето домейн име е потвърдено. Всичко това се прави с цел да не загубите вашето домейн име.
Как да инсталираме WordPress с 1 клик (в Ipage)
1. Върнете се към контролният панел
Върнете се към контролният панел на Ipage, който оставихме да работи в отделен таб. В случай, че сте го затворили може да влезете от тук: https://www1.ipage.com/secure/login.bml въвеждайки email-a и паролата, която трябва да генерирате чрез линк – изпратен на вашият email адрес от Ipage.
Намерете иконката на WordPress и я натиснете.
2. Изберете домейн името, на което да инсталирате WordPress.
Ако искате да инсталирате вашият WordPress сайт на основния домейн (http://www.testovodomeinime.com), оставете „Directory“ празно. Ако искате да го инсталирате другаде (пример http://www.testovodomeinime.com/blog), напишете blog в „Directory„.
След като сте готови натиснете бутона „Next“. Ще ви излезне съобщение, че съществуват файловете в директорията, в която искате да инсталирате WordPress и дали искате да ги презапишете. Поставете отметката върху „I confirm that it is safe to overwrite any contect in this directory“ и натиснете отново бутона „Next“.
На следващата страница ще може да зададете нужните настройки на WordPress.
В полето „Site name or Title“ трябва да зададете име/заглавие на сайта – не се притеснявайте, ако не може да се сетите на момента просто въведете първото нещо, което ви дойде наум, това може да се промени на по-късен етап от WordPress панела.
В полете „Admin Email Address“ въведете вашият администраторски email адрес ([email protected]).
В Полето „Admin Username“ въведете потребителското име, с което ще влизате във вашият сайт.
В Полето „Admin Password“въведете паролата, с което ще влизате във вашият сайт.
3. Инсталиране!
Натиснете бутона “Next” и сте почти готови!
Ще се появи нова страница, на която ще видите как вашата нова WordPress платформа се инсталира.
Когато е готова тя ще изглежда така. Натиснете текстовият линк „view your credentials“.
След кликане върху текстовият линк ще ви се покаже вашето име и парола за влизане във вашият нов уебсайт.
Готови сте!
Честито, вашият нов сайт е готов! Невероятно чувство, нали?
Как да влезнете:
Когато сте готови, използвайте testovodomeinime.com/wp-admin за да влезнете във вашият администраторски панел на WordPress (заместете testovodomeinime.com с вашето домейн име).
Това трябва да е вашата WordPress тема по подразбиране след инсталацията:
Ако не сте успели да инсталирате WordPress на вашият сайт или сте срещнали проблеми, не се колебайте да се свържете с мен, като използвате формата за контакт.
Опция #2: Настройте вашият WordPress блог ръчно използвайки различна хостинг фирма (ЗА НАПРЕДНАЛИ)
Кликнете, за да продължите да четете … (разширява се – няма да напуснете тази страница)
За да инсталирате вашия блог ръчно, към която и да е хостинг фирма, трябва да знаете дали вашият хостинг пакет поддържа следните изисквания:
- PHP 4.2 или по-голяма
- MySQL 4.0 или по-голяма
- Най-малко 1GB свободно дисково пространство
Ако вашият хостинг пакет поддържа следните изисквания, отидете и свалете WordPress от – http://wordpress.org/download
След като сте направили това, трябва да разархивирате файла в нова папка на вашият десктоп. Убедете се, че сте направили всичко правилни, в противен случай инсталацията на вашия блог ще се провали.
Сега трябва да намерите файл, (в папката, която току що създадохте, като разархивирахте WordPress.zip) който се казва “wp-config-sample.php“. Ако сте го открили, премахнете sample и го преименувайте на “wp-config.php“
Отворете файла с WordPad (или Notepad) и сменете следните линии:
define(‘DB_NAME’, ‘database_name_here’); define(‘DB_USER’, ‘username_here’); define(‘DB_PASSWORD’, ‘password_here’); define(‘DB_HOST’, ‘localhost’); – В повечето случай това може да не се налага да го сменяте. Затова за момента може да го оставите така.
Ако не знаете името на базата данни(database name), потребителското име(username) и паролата(password) попитайте хостинг фирмата чрез поддръжката за клиенти. След като сте променили файла, натиснете бутона “Save”.
Сега трябва да се свържете с вашия хостинг FTP потребител(account); ще ви трябва FTP клиент (Пример: FileZilla). Отново ще трябва да се сдобиете с потребителското име и паролата от вашата хостинг фирма. Ако качите файловете в root директорията тогава вашият блог ще бъде достъпен от www.vashdomein.com .Ако качите файловете в специфична папка (Пример: myblog), вашият блог ще бъде достъпен от www.vashdomein.com/myblog. Убедете се, че нямате други “index” файлове (.html, .htm) в директорията, защото това може да попречи на процеса по инсталация. Трябва имате само 1 index.php файл, който е част WordPress.
Не е толкова трудно, нали? Не се предавайте все още, почти сме готови. Сега отворете вашия уеб браузер и напишете следното УРЛ: www.vashdomein.com/wp-admin/install.php .След това във формата попълнете(парола, потребителско имe и име на вашият блог) и натиснете върху бутона „Инсталирай WordPress“(Install WordPress). Сега вече сте готови!
След като е вече инсталиран: Как да изберем тема, Как да напишем своята първа публикация и Как се инсталира плъгин
Как да влезна в администраторския панел на WordPress?
Влезте от http://www.VashiqtSait.com/wp-admin (заместете “VashiqtSait” с вашето домейн име) и въведете вашето потребителско име и парола.
WordPress на български език
Първата стъпка след влизане във вашият WordPress админ панел е да промените вашият език на WordPress платформата на български. След като сте влезли се навигирайте към „Settings“ -> „General“. От полето „Site Language“ променете вашият език на български.
Как да си избера тема?
WordPress използва “Теми” за да реши как ще изглежда вашият сайт. Има хиляди професионално проектирани и напълно адаптивни теми, от които да избирате!
- Влезте в администраторския панел на WordPress (Погледнете отгоре за инструкции)
- Натиснете “Външен вид” в страничната лента, след това натиснете “Теми” за незабавен достъп до над 1500 безплатни теми!
- Търсете темата,която харесвате по зададена дума или просто разглеждайте показаните теми. Търсете за теми, които са “responsive”, защото те ще изглеждат добре и на мобилни устройства.
- Изберете тази, която харесвате и натиснете “Инсталирай”, а след това “Активирай”.
Не се тревожете – смяната на вашата тема няма да изтрие нито една от вашите блог публикации.
Как да добавя нови публикации?
- Влезте в администраторския панел на WordPress (Погледнете отгоре за инструкции)
- Натиснете “Публикации” в страничната лента, а след това “Добави нова”.
- Напишете вашето съдържание, запишете и натиснете „Публикувай“!
Как се инсталира плъгин?
Плъгините добавят функции и инструменти към вашия сайт – от абонаменти за бюлетини и контактни форми до фото галерии и форуми.
- Влезте в администраторския панел на WordPress (Погледнете отгоре за инструкции)
- Натиснете “Разширения” в страничната лента, а после “Добавяне на още”
- Търсете плъгин по зададена дума, като може да намерите всякакви плъгини за абсолютно всичко!
…и това е абсолютно всичко.
Поздравления – справихте се!
Ако сте следвали стъпките в ръководството „Как се прави блог“, вече би трябвало да имате напълно функциониращ и добре изглеждащ WordPress блог! Не беше толкова трудно, нали?
Направил съм и допълнително меню „Уроци“, където може да видите повече уроци, които ще ви помогнат да изградите още по-добре вашият блог.
Последно..
Ако сте намерили това ръководство за полезно, моля споделете страницата ми, като използвате бутоните по-долу. Това ме държи мотивиран да запазвам цялата тази информация на сайта актуална. Благодаря ви!
Поздрави,
Мартин Каркелев